• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Medscape Infectiouos Diseases web sitesinde IDSA Başkanı Paul Auwaerter erişkinde görülen çeşitli nedeni bilinmeyen ateş tablolarından bahsediyor...
 Clinical Microbioogy and Infection dergisinin Mayıs 2018 sayısında yayınlanan bir makale, kateter uç kültürü pozitif bir kateterin çekilmesinden 48 saat ve sonrasında gelişen kan dolaşımı infeksiyonu riski sıklığının %1.8 olduğuna işaret ediyor. Ancak kateter ucundan izole edilen mikroorganizma C.albicans (%8.8), S. marcescens (%5.3) ve S. aureus (%4.8) ise bu oran daha yüksek.
 Medscape web sitesinde yayınlanan bir video haberde brusellozis ile ilişkili Amerikalı bir uzmanın gözünden, hastalığın çok seyrek görüldüğü bir epidemiyolojik bölgede ilginç ayrıntılar veriliyor. Habere serbest erişim mümkün.
İspanya'dan iki Kırım-Kongo hemorajik ateş olgusu bildirildi.
 Virulence dergisini Nisan 2016 sayısında kan dolaşımı infeksiyonlarına ilişkin bir dizi makale yayınlandı. Türkiye'den de bir yazarın makalesinin olduğu yazılara serbest erişim mümkün.
Nature dergisinde 10 Ekim tarihinde yayınlanan bir ek sayı, tüberküloza ilişkin epidemiyolojiden yeni ilaç gelişimine, aşıdan latent infeksiyona değin çok sayıda makaleler içeriyor. 43 sayfalık ek sayıya serbest erişim mümkün.
Clinical Microbiology and Infection Dergisinde yayına kabul edilen bir derleme makale tüberkülozun yeniden ciddi bir sorun haline dönüşmesini moleküler biyolojik verilerin ışığı altında inceliyor.
The New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir derlemede insan babesiosis infeksiyonu anlatılıyor.
Lancet Infectious Diseases'in Haziran 2012 sayısında yayınlanan bir metaanaliz farklı hemoglobinopatilerle malaria gelişmesi arasındaki ilişkiyi inceliyor.
Dünya'da sıtma'dan ölenlerin sayısı tartışma yarattı..