• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Medscape geçtiğimiz yüzyılda sağlığı etkileyen 25 bilim adamını yayınladı. Prof. Dr. Gazi Yaşargil de listede yer alıyor.
JAMA Neurology'de yayınlanan bir çalışmada uzun süreli Vitamin E ve Selenyum kullanmanın demansı önlemede hiçbir etkisinin olmadığı gösterildi. 
ABD'de yaşa göre düzeltilmiş obezite prevalansı erkeklerde %35, kadınlarda %40.4. Kadınlarda artış eğilimi varken, erkeklerde ise yok.
ABD'de NIH tarafından yapılan hayvan çalışması ilginç sonuçlara yol açtı.
Günde 3 saatten fazla oturmak tüm nedenlere bağlı mortalitenin %4'ünü oluşturmakta.
Sigara ile yapılan bir metaanaliz sigara içenlerde sistolik ve diastolik kan basınçlarının içmeyenlerden daha düşük olduğunu ve hipertansiyon riskinin daha düşük olduğunu gösterdi. Sigara içenlerde dinlenmede kalp hızı daha yüksek. Sigaranın getirdiği kardiyovasküler risk artışının bu kalp hızı artışına bağlı olduğu düşünülmekte.
ABD Hükümeti tarafından yayınlanan 2015-2020 beslenme kılavuzuna göre eklenen şeker ve doymuş yağlar günlük kalorinin %10'unu geçmeyecek. Tuz ise 2300 mg ile sınırlı. Bu da 1 çay kaşığından az..
 Bu iyi bir haber gözükse de, buna prarlel olarak tütün kullanımı artmakta. Nargile ve e-sigara kullanımında artış  var.
 BMJ'den ilginç bir yazı: %2'lik Klorhexidin'in üstünlüğü yalan mı?. Editör 1 Milyon dolar ödedi..
ABD'de çeşitli nedenlerle özellikle dirençli bakteriyel infeksiyonlara karşı kullanılan antibiyotiklere ulaşmada sıkıntı var. Aztreonam ve trimethoprim/sulfamethoxazol bu ilaçlar arasında. Ayrıntılar için habere bakınız.