• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Influenza tanısı sonraki ilk haftada miyokart infarktüsü riski 6 kat artmakta. Birinci haftadan sonra risk artışı olmamakta.
PNAS'da yayınlanan çalışmada influenza saptanan 156 akut olguda nefes örnekleri taranmış. Hapşırma ve öksürük örneklerinde yüksek oranda influenza virüsü saptandı.
Yeni geliştirilen biyolojik ilaçlarla kanser tedavisi sırasında infeksiyon riski artışı çok tartışılmakta. Tam tersi bir gelişme check-point inhibitör ile melanoma tedavisi sırasında görüldü. İlacı kullananlarda HIV yükü belirgin derecede azaldı.
 Clinical Infectious Diseases dergisinin 1 kasım sayısında yayınlanan bir derleme, hastaneye yatan erişkinlerdeki parainfluenza infeksiyonlarının klinik spektrumunu ve tedavi alternatiflerini konu ediyor.
 Medscape Infectious Diseases web sitesinde yayınlanan bir bildiri, Ağustos 2017'de JAMA'da yayınlanan bir makeledeki verileri değerlendiriyor. Yoğun bakımda yatan ağır hastalarda saptanan CMV viremisi için antiviral olarak gansiklovir'in pasebo ile kıyaslandığı bu çalışmanın sonuçları ile ilgili yorumu bu derlemede bulabilir, isterseniz İngilizce olarak izleyebilirsiniz.
 İmmunkompetan ağır hastalarda CMV reaktivasyonu riskinin önlenmesi için antiviral tedavi. 
 Orta Afrika ülkelerinden Kongo'da 22 Nisan'da başlayan Ebola salgınında şu ana kadar 20 kişi hastalığa yakalandı. Bunlardan 3'ü öldü. Ebola için koruyuculuğu kanıtlanmış bir aşı olmasına karşın şimdilik bu bölgede kullanılmadığı belirtiliyor.
 The New England Journal of Medicine dergisinin son sayısında yayınlanan bir makalede Zika virus aşı geliştirme çalışmalarındaki son durum özetleniyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 Febril nötropenisi olan kanserli çocuklarda viral infeksiyon varsa antimikrobiyal tedavi verilmeli mi? Bu çalışma bu sorunun yanıtını arıyor...
 IDSA'in yeni dergisi Open Forum Infectious Diseases'de yayınlanan bir makele erişkinlerde zona zoster infeksiyonu gelişimi risk faktörlerine ilişkin bilgiler veriyor. Makaleye ve dergideki tüm yazılara serbest erişim mümkün...