• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Medscape Infectious Diseases web sitesinde yayınlanan bir bildiri, Ağustos 2017'de JAMA'da yayınlanan bir makeledeki verileri değerlendiriyor. Yoğun bakımda yatan ağır hastalarda saptanan CMV viremisi için antiviral olarak gansiklovir'in pasebo ile kıyaslandığı bu çalışmanın sonuçları ile ilgili yorumu bu derlemede bulabilir, isterseniz İngilizce olarak izleyebilirsiniz.
 Lancet Infectious Diseases dergisinde erken basım olarak yayınlanan 8 adet fungal infeksiyonlara ilişkin makale mevcut. Makalelere Sceince Direct üzerinden serbest erişim mümkün.
Yaşlılarda gelişen oral Candidiyazis için probiyotik kullanımı ile ilgili metaanaliz.
Kanser hastalarında sigara içmenin P. jirovecii kolonizasyonuna etkisine bakılmış.
Eski adı Aspergillus ustus olan Aspergillus calidoustus giderek artan sayılarda immun sistemi baskılanmış hastalarda görülmekte..
 İmmunkompetan ağır hastalarda CMV reaktivasyonu riskinin önlenmesi için antiviral tedavi. 
En önemli risk faktörü kontakt lens kullanımı... 
 Kontamine çamur ve su yutan ve boğulmak üzere olan bir kadında gelişen Scedosporium apiospermum beyin apsesi..
 The New England Journal of Medicine'de yayınlanmaya başlayan ve çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisinde klinik karar verme açısından alternatif yöntemlerin tartışıldığı dizinin bu haftaki olgusunun konusu, sepsisli hastada tedavi yöntemi seçme ile ilgili...
 1-5 Haziran 2017 tarihleri arasında New Orleans'ta gerçekleşen ASM Microbe 2017 toplantısında yapılan bir sunumda Next Generation sekanslama yöntemi ile kök hücre nakli yapılmış hastaların plazmalarında CMV ve başkaca virüs, bakteri de diğer patojenlerin araştırımasına dair veriler sunuldu. Bu yöntemle 1250'den fazla patojenin klasik yöntemlere kıyasla daha çabuk ve daha kolay gösterilebileceği belirtiliyor.