• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
CID'de yayınlanan araştırmaya göre son yıllarda MSSA bakteremisi mortalitesinde azalma var. Bunu da erken tanı ve hedeflenmiş tedaviye erken başlanmasına bağlı olduğu gösterildi.
 MMRW'de Acinetobacter calcoaceticus-baumannii kompleks (ACBC) ve Staphylococcus saprophyticus ile kontamine trombosit suspansiyonuna bağlı sepsis olguları yayınlandı. Mortalite var.
 The New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir tartışma makalesi sepsili hastalarda 1 saat veya 3 saatlik "bundle"ların uygulamasını değerlendiriyor. Maklenin sonunda okuyucuların tercihlerini oylayabilecekleri bir yanıt seçimi de mevcut.
JAMA son sayısında septik şokta periferik perfuzyona yönelik startejileri karşılaştıran ANDROMEDA-SHOCK çalışma sonuçları yayınlandı.
JAMA Internal Medicine'de yayınlanan metaanalize göre sepsiste kortikosteroid kullanımı plasebo ve destek tedavisine göre 28 günlük mortaliteyi azaltmakta daha etkili.  
ABD'de 2.566.689 sepsis olgusu incelenmiş. Genel mortalite %12.5. Maliyetler sepsis ciddiyeti ile artıyor. En düşük maliyet 16.324 dolar.
Sepsisli kritik hastalarda kortikosteroid kullanımını araştıran 42 randomize kontrollü çalışmadan yapılan metaanalize göre kortikosteroidler sınırlı bir yarara sahip.
Dünya Sepsis Günü nedeni ile Türk Yoğun Bakım Derneği, GSA ve Bisikletliler Derneği tarafından bisiklet turu düzenleniyor. Tur 16 Eylül günü Ankara'da yapılacak. Ayrıca Global Sepsis Alliance tarafından yayınlanan Türkçe Youtube videosunu izleyebilirsiniz..  
Türkiye Sepsis Çalışma Grubu tarafından Critical Care'de "Yoğun Bakım ünitelerinde sepsis epidemiyolojisi" başlıklı bir çok merkezli çalışma yayınlandı
NEJM'de yayınlanan 2 çalışma septik şokta kortikosteroid kullanımını incelemekte. Bir çalışmada mekanik ventilasyonda olan septik şoklu hastalara hidrokortison vermenin yararı incelenirken, diğer çalışma septik şokta hidrokortizon + fludrokortizon kombinasyonunu incelemekte. Sonuçlar farklı..