• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
Sepsisli kritik hastalarda kortikosteroid kullanımını araştıran 42 randomize kontrollü çalışmadan yapılan metaanalize göre kortikosteroidler sınırlı bir yarara sahip.
Dünya Sepsis Günü nedeni ile Türk Yoğun Bakım Derneği, GSA ve Bisikletliler Derneği tarafından bisiklet turu düzenleniyor. Tur 16 Eylül günü Ankara'da yapılacak. Ayrıca Global Sepsis Alliance tarafından yayınlanan Türkçe Youtube videosunu izleyebilirsiniz..  
Türkiye Sepsis Çalışma Grubu tarafından Critical Care'de "Yoğun Bakım ünitelerinde sepsis epidemiyolojisi" başlıklı bir çok merkezli çalışma yayınlandı
NEJM'de yayınlanan 2 çalışma septik şokta kortikosteroid kullanımını incelemekte. Bir çalışmada mekanik ventilasyonda olan septik şoklu hastalara hidrokortison vermenin yararı incelenirken, diğer çalışma septik şokta hidrokortizon + fludrokortizon kombinasyonunu incelemekte. Sonuçlar farklı..  
Medscape'den bir eğitim "Advancing Care in Sepsis: Focus on Timely Diagnosis. Charles B. Cairns, Frederick S. Nolte, Christopher W. Woods"  
 Septik şokta hidrokortizon işe yarıyor mu? NEJM'den..
CID'de Gram negatif bakteremide izleme kültürü yapmanın yararı tartışılıyor. 
 Amerikan İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (IDSA), 2016 yılında yayınlanan Surviving Sepsis Campaign kılavuzunu onaylamama karar aldı. Bu konuya ilişkin açıklamanın yer aldığı ve Clinical Infectious Diseases'de yayınlanmak üzere kabul edilen Position Paper'a derginin web sitesinden erişebilirsiniz.
 JAMA'da 3 Ekim tarihinde yayınlanan bir makale 2009-2014 yılları arasında ABD'de görülen sepsis olgularının epidemiyolojisini irdeliyor.
Sepsis sonrası gelişen sekonder infeksiyonlarda geç immun yanıt oluyor. Mortalite artışının sebebi bu olabilir.