Duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Bildirilerinizi göndermek için buraya tıklayabilirsiniz .

Bildiri son gönderim tarihi 24 Ekim 2019’dur.
  • Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Nature Medicine dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, yoğun bakımda Lactobacillus rhamnosus ile probiyotik tedavisi gören çocukların %1.1'inde Lactobacillus bakteremisi gelişirken, probiyotik almayan çocuklarda bu oran %0.009 olarak saptanmış. Ayrıca kan izolatlarında saptanan mutasyonlar antibiyotik direncine de neden olabiliyor.
İlki 2013 yılında yayınlanan "Antimikrobiyal Direnç Tehdidi Raporu" yenilenerek 2019 yılında yeniden yayınlandı. Bu raporda CDC, 3 kategoride 18 mikroorganizmanın antibiyotik direnci açısından önemli sorun yarattığını, yılda sadece ABD'de 28 milyon dirençli infeksiyon görüldüğünü ve 35.000'den fazla kişinin antibiyotik dirençli bakteri infeksiyonları nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtiyor. 148 sayfalık raporun tamamına CDC web sayfalarından erişim mümkün.
 Frontiers grubu dergilerden Frontiers in Cellular and Infection Microbiology'de yayınlanan bir araştırma makalesinde insan kanında 16 bakteri ve 4 kandida türünü eş zamanlı tanıyan bir yeni tanı kiti anlatılıyor. Direkt kan örneklerinde etken tanıyan tanı kitinin yaklaşık yanıt verme süresi 5 saat...
 Morbidity and Mortality Weekly Reports (MMWR) dergisinde yayınlanan bir makale e-sigaraya bağlı görülen ölümlerin en önemli risk faktörünün sokak satıcılarından alınan tetrahidrokannabinol (esrarın etken maddesi) olduğuna işaret ediyor.
 Clinical Microbiology Reviews dergisinde yayınlanan bir derleme, transplant hastalarında görülen influenza, RSV, parainfluenza, rhinovirus, coronavirus, adenovirus ve bocavirus infeksiyonlarının tanı, korunma ve tedavisine ilişkin güncel bilgileri aktarıyor.
 Open Forum Infectious Diseases'de yayınlanan bir metaanaliz, enterik bakterilerle gelişen bakteremi tedavisinde deeskalasyon yapıldığında beta-laktamlar yerine kinolonların kullanımının bakteremi rekürrensini önlemede daha başarılı olduğunu göstermiş. TMP-SMX'e ilişkin yeterli veri bulunamamış. Beta-laktamların daha az etkili olmasının suboptimal dozda kullanımlarına bağlı olabileceği düşünülüyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
 Open Forum Infectious Diseases'de yayınlanan bir derleme, polimiksinlere karşı gelişen direncin mekanizmaları, epidemiyolojisi ve gelişen infeksiyonların tedavi alternatiflerini anlatıyor. Makaleye serbest erişim mümkün.
 Science dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kızamık infeksiyonuna yakalanan çocuklarda daha önceden başka hastalıklara karşı kazanılmış bağışıklığı sağlayan antikor düzeyleri %11-70 oranında azalıyor. Kızamık aşısı ile aşılanmış çocuklarda ise bu durum gelişmiyor.
British Medical Journal'da kronik bel ağrısı için antibiyotik kullanılması ile ilgili bir klinik çalışma yayınlandı. Çalışma sonuçları olumsuz olsa da tartışma yarattı.
 Alternatif tıp yöntemleri içinde sağlıklı barsak mikrobiyotası ve glutensiz diyet en popüler başlıklar arasında yer alıyor. Bilimsel temeline ilişkin ciddi soru işaretleri olsa da popüler medyada en çok tartışılan sağlık konularının başında gelen gutensiz diyet ve çeşitli otoimmün hastalıkların tedavisine ilişkin bir makale Medscape Infectious Diseases'de yayınlandı.