Sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
.

  • Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
NEJM'de yayınlanan çalılşmaya göre pnömonisi olan olgularda konvlesan plasma plaseboya göre mortalite ve ciddi sorunları önlemiyor. Çalışma pnömoni ile hastaneye yatırılan 333 COVID-19 hastasında yapıldı.
Onay oksijen desteği, invaziv mekanik ventilasyon veya ECMO gerektiren erişkinler ve 2 yaş üzeri pediyatrik hastalar için verildi. 
FDA hafif ya da orta şiddette COVID-19 olan ve ciddi COVID geliştirme riski olan erişkin ve pediatrik hastalarda casirivimab ve imdevimab'i birlikte kullanmak üzere acil onay verdi. 
JAMA'da yayınlanan küçük bir kesitsel çalışma yaşlılarda maskenin oksijen saturasyonunu etkilemediğini gösterdi.
Bamlanivimab bir monoklonal antikor ve erişkin ve pediatrik kullanım için onay aldı.
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'de yayınlanan bir çalışmaya göre COVID-19 hastalarının %80'inde Vit D3 eksikliği var.
Sonuçlar düşünüldüğü gibi değil..
5,085 ciddi olgudan elde edilen SARS-COV-2’de yapılan analizlerde ikinci dalga virüste spike proteinde Gly614 aminoasit polimorfizmi saptandı. Bu değişme hızlı yayılma ve enfeksiyona yol açıyor. Bu hastalar ilk tanıda nazofarenkste daha çok virüs taşıyorlar.
MMRW’de yayınlanan bir çalışmaya göre Hamile kadınlar COVID-19 olursa daha ağır seyrediyor.  Hamile kadınlarda yoğun bakıma yatma ve mekanik ventilasyon artarken, ölüm riski %70 artıyor. CDC bu çalışma için Koronovirüs testi pozitif olan 409,462 semptomatik kadından hamile olan 23,434 tanesini inceledi.  
NEJM'de yayınlanan randomize çalışmada ateş, pulmoner infiltrat veya O2 gereksinimi olan hastalarda Tocilizumab'ın yararı gösterilemedi.