• Kanser Hastalarında İnvaziv Fungal İnfeksiyonlar

    33 Yazar, 28 Konu, Güncel yaklaşımlar, yeni kılavuzlar devam...
    ONLINE KITAP
Bir sayfada 10 haber gösterilmektedir.
 Clinical Infectious Diseases dergisinin 15 Nisan sayısında yayınlanan bir editoryal mikrobiyota çalışmalarındaki son durumu özetliyor. Makalenin tam metnine serbest erişim mümkün.
Nature Microbiology'de yayınlanan çalışma depresyonu olan hastalarda barsakta Coprococcus ve Dialister'in az olduğunu gösterdi.
 The New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir makale, intestinal translokasyonla kana ve takiben karaciğere geçen Enterecoccus galinarum ile SLE gelişimi arasında fare modelinde saptanan kanıtları irdeliyor.
 Diş macunu, kozmetik ürünler, mutfak gereçleri ve oyuncaklar gibi 2000'den fazla tüketici ürünü içinde kullanılan triclosan isimli antimikrobiyal aditif maddenin, farelerde yapılan çalışmalarda intestinal mikrobiyota değişikliği yaparak kolitle ilişkili karsinojenezi tetiklediği gösterildi. Science Translational Medicine'da yayınlanan makale triclosan'ın insan sağlığı üzerine de olumsuz etkileri olabileceği endişesine neden oluyor...
 The Britisih Medical Journal'da yayınlanan bir derleme diyet, probiyotik, prebiyotik ve mikrobiyom temelli terapötik yöntemlerin genel sağlık ve otoimmünite üzerine etkisini preklinik ve klinik kanıtlara dayanarak değerlendiriyor. 
 Nature dergisinde haber başlığı altında yayınlanan bir yazıda kanser kemoterapisi ve intestinal mikrobiyota arasındaki ilişkiye değiniliyor.
Nature'da yayınlanan çalışma diyette bulunan ve mısır nişastasından üretilen Trehaloz'un son salgına yol açtığını söylemekte. Bu şeker iki epidemik ribotip (RT027 ve RT078) tarafından kullanılabilmekte.
Ufak bir çalışmada moksifloksasin'in barsak florasına etkisini önlemek için DAV132 adı verilen bir ajan kullanılmış. DAV132 alanlarda moksifloksasin plazma düzeyleri etkilenmezken, fekal konsantrasyonu %99 azalmış.
24 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 11:00’de “Microbiyota Devrimi/Microbiota Revolution” konulu bilimsel oturum Prof. Dr. Antonio Gasbarrini'nin sunumu, Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici'nin başkanlığında interaktif olarak canlı yayınlanacaktır.
 Clinical Infectious Diseases'in 15 Aralık sayısında yayınlanan bir araştırma makalesinde, kök hücre nakli yapılan hastalarda nötropeninin düzeldiği sırada mikrobiotadaki değişkenliğin (divesity) azalması ciddi GVHD gelişimi için bir haberci olarak saptanmış.